بلاگ

برای رنگ کردن چوب چه مراحلی را طی کنیم؟

رنگ کردن چوب
رنگ کردن چوب

آماده سازی قبل از رنگ کردن چوب

فرقی نمی کند که می خواهید برای ترمیم رنگ وسایل چوبی اقدام کنید یا قصد دارید یک رنگ جدید به وسایل چوبی خود بزنید. در اولین قدم باید محیط را برای رنگ آمیزی آماده کنید.

برای این کار از ورقه های پلاستیکی استفاده کنید و سطح زمین را با آن ها بپوشانید. استفاده از پارچه یا کاغذ های مخصوص روی ورقه های پلاستیکی نیز برای تمیزی بیشتر ایده خوبی است؛ زیرا هم رنگ را به خود جذب می کنند و از لغزندگی سطح می کاهند.

وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن چوب

 

 • قلم مو 2/1 اینچی
 • سنبانده زن
 • ماسک گرد و غبار
 • محافظ چشم و شنوایی
 • دستکش لاستیکی
 • سطل
 • پارچه تمیز
 • جارو برقی
 • سینی رنگ و آستر
 • کاردک
 • رنگ داخلی اکریلیک-لاتکس
 • پرایمر
 • TSP (تری سدیم فسفات)
 • سنباده 180 و 220 گریت
 • پرکننده چوب
رنگ کردن میز تحریر چوب

رنگ زدن میز چوبی

برای رنگ کردن چوب مانند میز چوبی و هر نوع اشیا چوبی دیگر باید طبق این مراحل عمل کنید:

تمیز کردن سطح چوبی

در اولین قدم باید سطح چوبی را تمیز کنید. قبل از شروع کار از محافظ چشم و دستکش لاستیکی استفاده کنید.

محلول TSP خود را با آب گرم با نسبت مناسب مخلوط کنید. پارچه را در آب فرو ببرید و محکم فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس با پارچه چوب را تمیز کنید تا روغن و کثیفی های آن از بین بروند.

سطح را با آب تمیز و گرم و یک پارچه تمیز بدون TSP دوباره تمیز کنید. سپس اجازه دهید تا خشک شود. در انتها قبل از شروع فرآیند رنگ کردن چوب ، جسم چوبی را از نظر بریدگی و خراش های بزرگ بررسی کنید. در صورت لزوم قسمت های خراش دار را با پرکننده چوب پر کنید.

کشیدن سنباده

در این مرحله رنگ کردن چوب حتما از ماسک و محافظ شنوایی استفاده کنید. سپس با استفاده از سنباده زن و کاغذ سنباده 180، چوب را سنباده بزنید. هدف از سنباده زدن تنها ایجاد سطحی صاف برای رنگ آمیزی است.

سنباده زدن گوشه ها

برای رنگ کردن وسایل چوبی مختلفی مثل انواع صندلی چوبی یا میز  باید گوشه و قسمت هایی را که جزئیات زیادی دارند نیز سنباده بکشید. سطوح ناهموار بهتر است که با سنباده دستی سنباده کشیده شوند.

تمیز کردن گرد و غبار

با استفاده از یک جارو برقی با حالت مکش، تمام گرد و غباری را که روی جسم چوبی ایجاد شده است، پاک کنید.

استفاده از پرایمر برای رنگ کردن چوب

برای رنگ کردن چوب حتما باید از پرایمر استفاده کنید. پرایمر را به خوبی  با همزن مخلوط کنید. سپس آن را در یک سینی رنگ یا سطل کوچک بریزید.

پرایمر را با غلتک یا قلم مو روی سطح چوبی بمالید. پرایمر بعد از سی دقیقه باید سطح شفاف خشک شده ای داشته باشد. اگر سطح رگه دار است، پرایمر را برای بار دوم اعمال کنید.

برای سطوحی که سطح صافی دارند، پرایمر را می توانید با غلتک نیز اعمال کنید تا به کار خود سرعت ببخشید.

نحوه رنگ آمیزی مبلمان

سنباده زدن پرایمر

بعد از اینکه پرایمر کامل خشک شد، باید پرایمر را مقداری سنباده بزنید. از کاغذ سنباده 220 بسیار ریز استفاده کنید. و برای جلوگیری از خراب شدن پرایمر، حین سنباده زدن فشار کمی وارد کنید.

تمیز کردن گرد و غبار پرایمر

بعد از اعمال و سنباده زدن پرایمر، گرد و غبار آن را به خوبی تمیز کنید تا با رنگ تداخل نداشته باشد.

رنگ آمیزی

نوبت به مرحله اصلی یعنی رنگ کردن چوب می رسد. برای رنگ کردن  می‌توانید از قلم مو استفاده کنید.اما اگر سطح صافی دارید، از غلتک استفاده کنید.

قلم مو را هر دفعه تا یک سوم به رنگ آغشته کنید و رنگ آمیزی را در جهت موازی با دانه های چوب بکشید.

اگر با غلتک رنگ آمیزی می کنید، سینی رنگ را کمتر از نیمه پر کنید. غلتک را به آرامی داخل سینی قرار دهید و چند بار آن را به بالا و پایین بکشید تا رنگ را جذب کند. سپس با غلتک سطح چوبی را به آرامی رنگ کنید.

سنباده زدن

اگر می خواهید سطح صاف و هموار تری بعد از رنگ آمیز یداشته باشید، می توانید لایه اول رنگ را پس از خشک شدن با کاغذ 220 به آرامی سنباده بزنید. بعد از سنباده زدن آن را تمیز کنید.

 لایه دوم رنگ

رنگ کردن چوب در دو لایه باعث می شود تا سطح رنگ آمیزی شده ی صاف و زیبا تری داشته باشید. مانند دستور العمل مرحله 8، مجددا لایه دوم رنگ را با قلم مو یا غلتک اعمال کنید تا کار به پایان برسد.

رنگ کردن چوب

چگونه میز تحریر چوبی خود را رنگ کنیم؟

برای این که کار ترمیم رنگ وسایل چوبی از جمله میز تحریر یا تجهیزات کتابخانه را خودتان انجام دهید، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

هم از قلم مو و هم از غلتک استفاده کنید.

سعی کنید از غلتک فوم استفاده کنید.

استفاده از پرایمر را فراموش نکنید.

 پرایمر با کیفیت از برند های معتبر تهیه کنید.

مدت زمان کار رنگ آمیزی را تا جایی که می توانید و به کیفیت آن لطمه ای وارد نمی سازید، کوتاه کنید.

در حین رنگ آمیزی فن ها را خاموش کنید.

رنگ آمیزی را زیر نور مستقیم خورشید انجام ندهید.

چوب و مراحل رنگ آمیزی آن

جمع بندی

رنگ کردن چوب کمی متفاوت با دیگر وسایل است؛ زیرا چوب ها رنگ را به خود جذب می کنند. و با توجه به نوع چوب ممکن است فرآیند رنگ آمیزی فرق کند. برای ترمیم رنگ وسایل چوبی مانند میز تحریر، باید طبق یک سری مراحل و اصول پیش بروید. در این مطلب درمورد این که چگونه باید وسایل چوبی خود را رنگ کنید، توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *