بلاگ

تاریخچه میز

تاریخچه میز ناهار خوری

تاریخچه میز :

در این قسمت از بلاگ گنجینه با تاریخچه میز ها آشنا خواهید شد. وسایلی که در زندگی روزمره اکثر مردم مورد استفاده قرار میگیرد و بسیار پر کاربرد می باشد. اگر علاقه دارید که میز ها چگونه و کی ساخته شده اند با گنجینه همراه باشید… .

میزهای بسیار قدیمی در مصر کشف شده‌اند که با فلز یا سنگ ساخته شده بوده و برای قرار دادن اشیاء به کار برده می‌شدند اما جهت نشستن کاربرد نداشته‌اند. یونانی‌ها و رومیهای قدیم نیز از میز استفاده می‌کردند.

تاریخچه میزمیز اکثراً به همراه صندلی به کار برده می‌شود. رویهٔ برخی از میزها دارای لولا بوده و باز و بسته می‌شوند و گاهی قابل تنظیم نیز هستند برخی از میزها نیز دارای قطعاتی جدا شونده هستند. تعدادی از میزها کوچک و تا شو بوده و قابل حمل کردن هستند. میزهایی نیز در هواپیماها و بعضی خودروها در پشت صندلی تعبیه شده‌است که بسیار کوچک هستند و برای غذا خوردن در این مکان‌ها به کار می‌روند. میزها غالباً دارای چهار پایه هستند اما بعضی از آن‌ها ممکن است تنها یک پایه در وسط داشته باشند یا طراحی‌های دیگری داشته باشند. میزهای سه‌پایه در سده‌های هجدهم و نوزدهم میلادی در اروپا بسیار شایع بوده و برای گذاشتن شمع یا چای خوردن استفاده می‌شدند.

تاریخچه میز - میز تاشو متعلق به قرن 17

تاریخچه میز – در تصویر بالا یک میز ناهار خوری تاشو متعلق به قرن 17 میلادی به نمایش گذاشته شده است.

میز را همه به عنوان جزئی از مبلمان می‌شناسیم که چهار پایه دارد. با سطح مسطح بر روی آن چهارپایه که از آن سطح برای زمان غذا خوردن یا کار کردن استفاده می‌شود. میز تحریر ، میز ناهار خوری یا میز غذاخوری، میزهای کنار تختخواب و همچنین میز های تخصصی مانند میز طراحی آرشیتکت ها و میز نور که در عکاسی استفاده می‌شود را می‌توان نام برد اما تاریخ در مورد میز چه میگوید؟

میز تحریر قدیمی

تاریخچه میز – میز تحریر بالا در سال 1759 و از چوب درخت بلوط تهیه شده است و نمای پایه های میز همگی از جنس برنز می باشد. صفحه روی میز نیز سنگی بوده که روی ان روکش چرم پوشانده شده  است و ارتفاع میز 80.6 سانتی متر و طول آن 176 سانتی می باشد که همکنون در موزه هنز متروپولیتن می باشد.

اولین میزهایی که ساخته شده اند در مصر باستان حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بوده است و از جنس چوب و یا مرمر سفید بوده اند. این میز ها که دارای سطح سنگینی بوده اند برای نگه داشتن اجسام دور از سطح زمین مورد استفاده قرار می گرفتند.در چین باستان هم اولین میزها برای نوشتن نقاشی کردن و تولید آثار هنری استفاده می شده است.

یونانیان و رومیان استفاده های بیشتری از میز داشته‌اند. در یونان باستان میزغذاخوری بعد از استفاده به زیر تخت انتقال داده می‌شده است. یونانیان میز های کوچکی هم داشته اند که پایه های آن از شخصیت‌های افسانه‌ای بوده است. در ساخت میز از چوب و فلزاتی مانند آلیاژ نقره و یا برنز در ساخت میز استفاده می شده است. پایه های میز نقش های ظریفی داشته اند. در قرون وسطا میز به اندازه دوران قبل یا بعد از آن استفاده نمی شده است و فقط اشراف از میز استفاده می‌کردند.

پایه های نقش برجسته میز

طرح های پایه میز

پایه های میز های قدیمی

در امپراطوری روم شرقی میزهای چوبی و سنگ با چهارپایه که به همدیگر با یک ضربدر در پایین به هم متصل می شدند. در این زمان علاوه بر میزهای غذا خوری میزهای گرد کوچکتری برای نوشتن و همچنین تریبون به وجود آمده و اکنون در قرن ۲۱ نیز به عنوان جزء مهمی از زندگی و در شکل های مختلف برای استفاده های مختلف به وجود آمده است.

 

منابع:

ویکی پدیا انگلیسی تاریخچه میز

ویکی پدیا فارسی میز ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.