بلاگ

آموزش ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی

در این قسمت از بلاگ گنجینه با آموزش ساخت میز چوبی با استفاده از رزین اپوکسی آشنا خواهید شد، این میز ها معمولا از ترکیب چوب و نیز رزین تهیه می شوند. رزین قابل استفاده در این محصولات معمولا از جنس رزین های اپوکسی می باشد که معمولا با رنگ های مختلف اغشته شده و زیبایی خواصی را به میز خواهند بخشید.

رزین چیست؟

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی ومورد مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد و مصرف کنندگان زیادی روزانه با محصولات حاوی رزین سر و کار دارند.
رزین طبیعی از گیاهان بدست می آید. بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است که بوی تند ترکیبات ترپن را دارد.همانطور که می دانید این ماده بسیار چسبنده است ولی در اثر گذشت زمان سفت می شود. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و این مواد هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بعضی گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که با آب واکنش نمی دهد و نرمتر و انعطاف پذیرتر است.

رزین اپوکسی شفاف:

امروزه ساخت قطعات تزئینی با استفاده از رزین اپوکسی شفاف بطور قابل توجهی گسترش پیدا کرده است. کاربردهای گسترده رزین اپوکسی موجب بوجود آمدن انواع مختلف رزین‌های اپوکسی از رزین‌های مورد استفاده در صنایع کامپوزیت و هوافضا گرفته تا رزین اپوکسی شفاف که در ساخت قطعات تزئینی، نگاره‌های هنری و کف پوش‌های سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رزین (PC114) مخصوص ساخت قطعات بزرگ و حجیم که دارای ضخامت بالا می‌باشند (همانند میز چوبی با رزین) است. بنابراین به دلیل اینکه فرایند پخت رزین نوع دوم سرعت کمتری دارد و در حین پخت حرارت زیادی تولید نمی‌شود، از این رزین در مواردی که حجم و ضخامتی که نیاز است در یک مرحله اجرا شود زیاد است، استفاده می‌شود. با استفاده از این رزین تا ضخامت حدود ۴ سانتیمتر در فصول سرد و حدود ۲ سانتیمتر در فصول گرم در یک مرحله قابل اجرا است. این نوع رزین بسیار رقیق بوده و حباب گیری از آن بسیار آسان است. در صورتی که قطعات کوچک با این رزین ساخته شود، زمان خشک شدن آن طولانی خواهد بود. این نوع رزین دارای هاردنر ۳۰ درصد می‌باشد.

نکته بسیار مهم: در فصل‌های سرد سال، اتفاقی که بسیار شایع می‌باشد این است که رزین اپوکسی به رنگ سفید و شیری شدن متمایل می‌شود و در نهایت ممکن است بصورت جامد سفید رنگی درآید. این سفید شدگی رزین به دلیل ایجاد کریستال‌های رزین است که به علت سرد بودن محیط رزین ایجاد می‌شود. اگر در این حالت از رزین استفاده شود، قطعه نهایی شفافیت کامل نخواهد داشت و مقداری مات خواهد بود. برای رفع این مشکل کافی است رزین را مقداری گرم کرده و در دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد قرار دهید تا به حالت اولیه و شفافیت کامل برگردد.

در ویدیوی زیر با روش تولید میز چوبی با رزین بیشتر آشنا خواهید شد:

ادرس فیلم در آپارات گنجینه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.