بلاگ

چوب راش چیست ؟

چوب راش چیست
چوب راش چیست

کاربرد چوب راش

چوب راش در ساخت انواع در و پنجره، صندلی، میز، مبل و … به کار می رود، از خاصیت های چوب راش این است که نرم است. برای همین در برش دادن بسیار انعطاف پذیر است. این چوب سنگینی متوسطی دارد و این خصوصیات باعث شده تا در صنعت مبلمان از این چوب بسیار استفاده شود ، چون چوب راش خوش تراش است برای همین در کنده کاری های مبلمان به راحتی می توان نقوش را اجرا کرد بر این اساس در بازار مبل، بیشترین چوبی که استفاده شده است چوب راش ایران و آذربایجان می باشد، برای تشخیص چوب راش در مبلمان نیز از رنگ آن که کرم مایل به قرمز است می توانیم متوجه شویم ، راه تشخیص چوب راش غیر از رنگ، این است که در همه سطوح صاف است و زبری ندارد، نکته دیگر اینکه میزان سنگینی ای هم که دارد متوسط است ، اگر به خوبی از آن مراقبت کنیم عمر طولانی ای خواهد داشت، البته با همان کیفیت اولیه

انواع مبلمان با چوب راش

از مبلمان های ساخته شده با چوب راش، دو نوع داریم. یکی مبلمانی که کلا از چوب راش ساخته شده است و دیگری مبلمانی که تنها روکش سطحی آن از چوب راش است. انتخاب این مبلمان ها می تواند بر اساس بودجه و سلیقه شما باشد. چون مبلی که به طور کامل از چوب راش ساخته شده باشد گران تر است و هزینه بیشتری برای خریدش می شود ، اما این نکته را هم باید بدانیم که مبلی که تنها روکش چوب راش دارد عمر مفیدی هم نخواهد داشت. در واقع خرید مبلمان ساخته شده از چوب راش، یک سرمایه گذاری به حساب می آید. اگر هم زمانی با تغییر دکوراسیون خواستید آن را بفروشید، با قیمت مناسبی می توانید به فروش برسانید.

چوب راش بهتر هست یا چوب گردو؟

هنگام خرید فرنیچر و مبلمان چوبی ممکن است فروشنده مانور زیادی روی راش بودن چوب استفاده شده در ساخت مبلمان دهد. چوب گردو با توجه به دسترسی کمتر به آن و رنگ و بافت خاص آن در صورت استفاده در مبلمان گران‌تر تمام می‌شود. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم راش بیش از دو برابر سنگین‌تر و چگال تر از گردو سفید است. در منبت کاری و شکل دهی به چوب بهتر و خوش کارتر از راش ظاهر می‌شود اما در عوض یکنواختی چوب راش را ندارد و در کار با جوش و گره‌های بیشتری برخورد خواهید داشت. لازم به ذکر هست که چوب گردو تنوع بسیار گوناگونی دارد. بیش از ۳۰۰ طیف رنگی از سفید تا طوسی و تیره در گردو وجود دارد که با توجه به نسل گردو، محل رشد و ارتفاعی که در آن نمو می‌کند کیفیت چوب آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در دیدگاه کلی فرنیچر های ساخته شده با گردو کیفیت نسبتاً بهتر با قیمت بیشتری دارند.

چوب راش بهتر است یا چوب روسی؟

چوب روسی یا نراد بسیار نرم‌تر و سبک‌تر از راش است و در عمل نمی‌توان مقایسه‌ای در کیفیت، رنگ، نقش و خصوصیات مکانیکی بین این دو داشت. وزن مخصوص چوب روسی بیش از ۷ برابر کمتر از چوب راش است. اما در عوض آن چوب روسی بسیار سبک، نرم، رنگ پذیر، ضد موریانه و ضد رطوبت و ارزان با فراوانی بسیار بیشتر است که به دلیل همین خصوصیات در بسیار از نجاری‌ها مخصوصاً در مناطق شمالی ایران به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت چوب راش برای خرید چقدر است؟

قیمت چوب راش در فرودین 1400 حدود 20 میلیون تومان برای گرید سوپر، حدود 17 تا ۱5 میلیون تومان برای گرید A و  B و 12 میلیون تومان برای گرید C هست. قیمت های بالا برای راش ترکیه وارداتی هست و طبق استعلام ما راش ایرانی به دلیل طرح حمایت از جنگل ها به صورت قانونی موجود نیست و راش گرجستان نیز نسبت به راش ترکیه کمتر یافت می شود.

چوب راش ایران بهتر هست یا چوب راش گرجستان؟

درخت راش بیش از ۱۳ گونه مختلف دارد که هرگونه با توجه به اقلیم رشد می‌تواند کیفیت متفاوتی از چوب ارائه کند. به تجربه می‌توان گفت چوب راش گرجستان کیفیت بهتری نسبت به راش ایرانی دارد. راش گرجستان برخلاف راش ایرانی گره و جوش کمتر و سطحی یکنواخت‌تر دارد که پس از مرحله رنگ کاری (رنگ غیر پوششی و موج نما) رخ بهتری به سطح چوب می‌دهد. در راش‌های ایرانی وجود جوش روی چوب باعث تفاوت جذب رنگ شده و یکنواختی رنگ را از بین می‌برد. علاوه بر این راش گرجستان در قواره‌های بزرگ‌تری به دلیل سن بالاتر درختان قابل تهیه است که این مورد موجب دور ریز بسیار کمتر در نتیجه سود بیشتر سازندگان خواهد شد. لازم به ذکر است که گرجستان پتانسیل لازم برای برداشت و صادرات راش و چوب‌های جنگلی را ندارد و تمام این فرایند توسط شرکت‌های پیمان کار چینی در این کشور انجام می‌شود.

چوب راش ترکیه یا چوب راش ایران؟ کدام بهتر هست؟

ترکیه کشور بسیار پیشرفته‌ای نسبت به ایران در صنعت چوب مخصوصاً صنایع بالادستی این صنعت بزرگ است. راش‌های وارداتی از ترکیه به دلیل فراوری بهتر و استفاده از دستگاه‌های پیشرفته‌تر کیفیت بالاتری دارند؛ اما بسیاری از راش‌هایی هم که در ایران با نام راش ترکیه شناخته می‌شوند هم درواقع همان راش گرجستان است که وارد ترکیه و از آن جا وارد ایران می‌شود. در کنار راش گرجستان و ترکیه از دیگر کشورها مانند آلمان (مانند راش پولمایر آلمان) نیز تخته‌های راش وارد می‌شود که به تجربه ما با وجود کیفیت بسیار بالای آن اما برای منبت دست و مبلمان استیل به خوش کاری دیگر راش‌های رایج بازار نیست.

چوب راش چیست ؟ این سوالی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد ، چوب راش حاصل زندگی درختان راش چندساله است. درختان راش در اروپای مرکزی و غربی پراکنش خوبی دارند؛ هرچند، به صورت درختچه یا درخت بین عرض های جغرافیایی 40 و 60 درجه مشاهده می شوند. این گونه از میان تمام درختان برگریز در آلمان، غالب ترین درخت است. چوب راش بسیار پرکاربرد و مفید است. می توان درخت راش را در جنگلهای مخلوط با درختان گونه های دیگر و نیز در جنگل های خالص راش و به ویژه در مناطق کم ارتفاع و در مناطق کمی کوهستانی مشاهده نمود. راش اروپایی (Fagus sylvatica) پرکاربردترین چوب راش است و بنابراین برای سادگی در بیان، به عنوان راش شناخته می شود. گاهی اوقات، از پیشوند “قرمز” استفاده می شود تا به رنگ قرمز چوب اشاره ای داشته باشیم. راش مسی با برگهای قهوه ای یا قرمز رنگ، متعلق به نژاد خاصی است و کاربرد تجاری ندارد. راش سفید یا ممرز (Carpinus betulus L.)، متعلق به خانواده گیاه شناسی دیگری است و ویژگی های کاملا متفاوتی دارد.

درختان راش می توانند تا 300 سال یا بیشتر رشد کنند؛ هرچند، عمر متوسط این درختان بین 100 تا 140 سال است. ارتفاع آنها بین 30 تا 35 متر متغیر است. راش، گونه ای است که چوب درون مشخص دارد. چوب برون و چوب درون راش، رنگ زرد کمرنگ تا سفید مایل به قرمز دارند و پس از تیمار با بخار آب داغ، به رنگ قرمز در می آیند. این چوب، ساختاری با منافذ ریز و بدون علامتهای قابل توجه دارد. درختان پیر راش (بالای 80 سال) دارای بخشی به نام مغز و به رنگ مایل به قرمز پررنگ هستند که شکل و رنگ نامنظمی دارد. چگالی چوب راش 0.73 گرم بر سانتیمتر مکعب است.

ویژگی های چوب راش

چوب راش، وزن متوسط تا سنگینی دارد. بسیار سخت و محکم است؛ ویژگی های استحکامی مناسب و مقاومت بالایی در برابر سایش دارد. چوب راش به میزان زیادی دچار واکشیدگی می شود و بیشتر از سایر چوب ها مستعد تغییر بُعد و اعوجاج است. چوب راش، قبل از کار یا در طول کار نباید در معرض نوسانات رطوبتی قرار بگیرد.

قابلیت کار

قابلیت کار با چوب راش با وجود سختی بالایی که دارد، بسیار مناسب است. می توان آن را به راحتی برش داد، رنده کرده و سوراخکاری و خرد نمود. پرداخت کردن سطوح چوب راش، کار ساده ای است. می توان سطح آن را تیمار کرده، رنگ زد یا پرداخت نمود. چوب راش دوام نسبتا پایینی دارد؛ ولی در عوض، می توان دوام آن را با فرآیند اشباع زیادتر کرد. چوب راش به صورت الوارِ برش خورده و روکش موجود است.

کاربردهای چوب راش

  • تخته لایه، تخته لایه منحنی شکل، تخته لایه با لایه های متعدد
  • مبلمان، میز و صندلی
  • نماهای داخلی، پلکان، کفپوش پارکت
  • ابزار و وسایل خانگی
  • مدلسازی
  • ساخت پیانو
  • ساخت اسباب بازی

شناخت چوب راش

یکی از ویژگی هایی که چوب راش دارد این است که در مناطق کوهستانی به خوبی رشد می کند. برگ های پهنی دارد. حدود 24 تا 30 درصد حجم جنگل های شمال کشور را تشکیل می دهد. هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد چوب راش رشد بهتری و تنه بزرگتری نیز خواهد داشت. یکی از مواردی که می شود با آن چوب راش را از دیگر چوب ها تشخیص داد رنگ آن است. تنه آن به رنگ سفید است. درون این چوب در ایران به رنگ زرد تا قهوه ای تیره مایل به قرمز می باشد. در چوب های راش خارجی رنگ درونی چوب کمرنگ تر است. یکی دیگر از مزایای آن ارتفاع زیادش می باشد که گاهی به 30 تا 35 متر می رسد. قطر این چوب حدود 5/1 متر تا 2 متر می باشد. خصوصیت بارز چوب راش بافت آن می باشد. این چوب بافتی منسجم و یکنواخت دارد به همین دلیل بسیار خوش تراش است و در هنگام برش انعطاف زیادی دارد و نمی شکند.

شکل ظاهری چوب راش

 در فصل پاییز و سرما، برگ های آن می ریزد. جوانه های درخت راش دوکی شکل و کشیده هستند. رنگ جوانه ها طلایی می باشد و برگ داخل آنها تا شده است. شکل برگ های درخت راش بیضی شکل است. رنگ برگ ها سبز می باشد والبته قسمت زیرین برگ ها به رنگ سبز روشن هست. برگ ها بدون دندانه هستند و با کرک هایی که بر روی برگ ها هست حالتی چرم گونه دارند. چوب راش در کشورهای مختلف و با ویژگی ها و خصوصیات تقریبا هم شکل وجود دارد. چوب راش سایه پسند است. در صورتی که سرمای ناگهانی ای بیاید به چوب آسیب می زند. میزان رطوبتی که خاک درخت راش در آن به خوبی رشد می کند، متعادل باید باشد. درخت راش در خاک هایی که آب زیادی داشته باشند تحمل نمی کند. خاک هایی که زهکشی مناسبی داشته باشند و حالت اسیدی، قلیایی یا خنثی داشته باشند برای درخت راش مناسب است. فرقی اصلی که راش خارجی با ایرانی دارد در میزان رطوبت چوب و قطر چوب است. به دلیل اینکه چوب راش به راحتی با محلول های محافظتی آغشته می شود در کارخانه ها بیشترین استفاده را دارد.

از خصوصیات دیگر چوب راش این است که در مقابل نور آفتاب زیاد، حالت سوختگی پیدا می کند. اگر شدت نور افزایش یابد باعث ایجاد شکاف در چوب درخت راش می شود. به طور کلی عواملی مثل وضعیت گستردگی شاخه ها، فرم تنه درخت، حالت تاج درخت راش که شاخه ها با زاویه تندی از درون هم خارج می شوند و تقارن، تحت تاثیر عومل مختلف ژنتیکی درخت قابل تغییر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.