بلاگ

نورپردازی چوبی

نوپردازی چوبی

نورپردازی چوبی:

نور ابزاری برای انسان از زمان قدیم تا کنون بوده است ، که می توانسته به وسیله ی آن محیط خود را بشناسد، با آن ارتباط برقرار کند و آن را درک کند. می توان حقیقت نور را تضاد بین تاریکی و روشنایی دانست ، که تفاوت بین این دو کلمه (تاریکی و روشنایی ) حقیقت نور را آشکار می سازد . چه زیباست از کلمه ی « نور» سخن گفتن کلمه ای که راه انسان را روشن می سازد و زندگی او را به خود وابسته می کند .نورپردازی چوبی همواره با الهام از طبیعت صورت گرفته است. می توان گفت این نور است ، که به حیات انسان آرامش می بخشد و به کمک این کلمه ی مقدس و نیرومند است ، که می توان روز و شب را دگرگون ساخت و به آن جان بخشید.امروزه نور، تأثیراتی فراوان بر فعالیت های انسانی می گذارد.بهتر است اینگونه بیان کنیم ،که نور نقش به سزایی در ارتباط بصری انسان با فضای داخل و خارج دارد. پرسش هایی در افکار انسان روی می دهد ، که جامعه ی معماران باید پاسخگوی آن باشند. به طور مثال ، میزان نور در روز و شب چه تاثیراتی در محیط خواهد گذاشت؟ چه نکاتی در طراحی یک بنا برای نور پردازی مؤثراست؟

تاثیر نورپردازی بر خلق و خوی:

نورپردازی همانند دیگر مولفه های طراحی داخلی همانند رنگ، شکل، بافت و غیره بر حالات انسان از جمله عملکرد فرد، خلق وخوی و همچنین رفتار های اجتماعی موثر است. بینایی که مهم ترین حس انتقالی در میان دیگر حواس انسان می باشد در منتقل کردن احساسات مختلف و ادراک گوناگون به مغز انسان نقش بسزایی دارد. در این نقل و انتقال عناصر و عوامل بسیاری از جمله محیط و فضا های پیرامون انسان و به ویژه نقش نور از اهمیت خاص برخوردار است. انسان در طول تاریخ همواره به محیط پیرامون خود توجه داشته است و آن را با نیازهای خود متناسب ساخته است. در دوران معاصر بیرون و درون ساختمان را به تفکیک، معماری و معماری داخلی نامیده اند. بخش درونی معماری نزدیک ترین وجه فضا به انسان است و به طور مستقیم بر اساس رفتارهای انسانی شکل می گیرد.نورپدازی چوبی با الهام از طبیعت و استفاده از متریال طبیعی چوب در آن باعث ایجاد حس آرامش درون انسان میگردد.

اگر روشنایی فضا با نور یکنواخت پر شود فضا خنثی به نظر می آید اما در صورت وجود سایه روشن، فضا از نظر بصری ایده آل و جذاب خواهد بود. در نورپردازی یک فضا باید به مواردی نظیر نوع روشنایی، انتخاب سیستم روشنایی و انواع لامپ، تعیین رنگ و وضعیت فضا، محاسبه روشنایی مورد نیاز و … توجه شود. در اجرای طرح های روشنایی از تمام ابزارها و تجهیزات برای سایه اندازی مناسب استفاده می شود. زیبایی فاکتور بسیار مهمی است که در انتخاب لامپ باید مد نظر قرار گیرد. هماهنگی بین لامپ ها و اشکال موجود در فضا تاثیر بسزایی در زیبایی فضا می گذارد. تامین نور لازم در ساختمان های امروزی با استفاده از نور مصنوعی صورت می گیرد. نور مصنوعی فضایی متفاوت در شب برای ساختمان فراهم می نماید.

سایه و روشن در نورپردازی چوبی:

تصور کنید که در محیطی قرار دارید که تمام آن با نور یکسان تغذیه شده است.آیا این محیط نظر شما را بیشتر جلب می کند یا محیطی که با چند نوع نور هدایت شده به سمتی خاص ، تزئین شده و با ایجاد سایه روشن در اطراف اجسام آن ها را برجسته کرده است؟! به طور حتم اغلب افراد نوع دوم را بیشتر می پسندند.نور صحیح و هدفمند می تواند یک محیط وسیع را تنگ و یک فضای کوچک را وسیع و دل باز نمایش دهد.

امروزه با توجه به تنوع زیاد محصولات روشنایی و نیز پیشرفت تکنولوژی LED ، چراغ ها و لامپهای متنوعی جهت استفاده در انواع فضاهای داخلی منازل شما نظیر آشپزخانه ، اتاق خواب ، سقف ، اتاق پذیرایی ، سرویس بهداشتی، استخر ، محوطه و … وجود دارد که می توان با بکارگیری ترکیبی از آنها محیطی جذاب و ایده آل برای زندگی فراهم کرد. دو نمونه از نورپردازی صحیح و غلط را در تصویر مشاهده می فرمائید.

نوپردازی چوبی و معماری:

نورپردازی نه تنها نقش مهمی درارزش گذاری بر عناصر معماری دارد .بلکه یکی از عوامل مهم تعیین کننده فضا نیز محسوب می شود نورپردازی در دگرگونی ماهیت فضایی وکالبدی تاثیری بسیار دارد.با توجه به کاربری فضا و میزان نور مورد نیاز در فضا، از نور طبیعی و در غیر این صورت از نور مصنوعی، برای روشنایی محیط مورد نظر استفاده می شود. نور هدایت شده، محیط را زیباتر، آرامش بخش، متنوع و قابل استفاده می نماید. در معماری امروز، مبحث نورپردازی ، بسیار حائز اهمیت است، چرا که نورپردازی قابلیت دگرگونی اساسی، قدرت بیان و پویایی به فضای طراحی شده معمار می بخشد و با ورود به محیط زندگی بشر، بر کیفیت فضا اثر می گذارد. علاوه بر خواص این چنینی نور، نورپردازی نیاز اساسی محیط محسوب می شود. بدون وجود نور و نورپردازی و عدم توانایی مشاهده پیرامون، معماری و خلق اثر، معنایی نخواهد داشت.

 

میز تحریر - میز مطالعه - صندلی - تخت خواب تاشو - فروشگاه گنجینه

 

مشتریان عزیز جهت مشاهده ویدیوی تمامی محصولات ما میتوانید با از روش های زیر با ما در ارتباط باشید:

کانال تلگرام گنجینهhttps://t.me/ganjineh_choobin

کانال آپارات گنجینه: https://www.aparat.com/ganjinehco

جهت ارتباط با پشتیبان تلفنی گنجینه با شماره 03131310600 و یا  03131310700 در ساعات اداری (8 صبح الی 4 بعد ازظهر) در تماس باشید.

مشاهده تمامی مدل میز تحریر مدرن گنیجنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.