بلاگ

استاندارد های نشستن در زمان مطالعه

استاندارد های نشستن در زمان مطالعه
استاندارد های نشستن در زمان مطالعه

امروزه از میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا خواسته شده تا «فاصله اجتماعی» را رعایت کنند تا به این ترتیب از انتشار ویروس کرونا جلوگیری شود. به کودکان و خانواده‌ها گفته شده که در خانه بمانند، به همه توصیه می‌شود که با هم دست ندهند، غذای‌شان را با هم تقسیم نکنند و حتی نزدیک هم نشوند.

در این روزهای کرونایی اغلب جوانان و نوجوانان به ویژه دانش آموزان در ایام تعطیلات تابستان با مشکل نحوه گذراندن اوقات فراغت روبرو هستند و از طرفی دیگر به دلیل نقش و تاثیر بالای فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی در زندگی آحاد جامعه، این فضاها به اشتباه جای زمان فراغت و استراحت جوانان را گرفته و این امر هم تهدید و هم فرصتی بزرگ محسوب می شود.

میزان حضور دانش آموزان در فضای مجازی و پرسه زدن آنها در شبکه های اجتماعی، یکی از موضوعاتی است که می توان آن را به لیست دغدغه های والدین اضافه کرد، چرا که کمتر پدر و مادری را می توان سراغ داشت که از وقت تلف کردن های فراوان فرزندش در فضای مجازی شکایتی نداشته باشد، موضوعی که شاید بتوان نام اعتیاد اینترنتی را هم برآن گذاشت. 

در این میان کتاب را یار مهربان می شناسند، یاری که با وجود پندها و دانستنی های فراوان در پس رویدادهای تلخ و شیرین زندگی با بی مهری در قفسه کتابخانه های عمومی و خانگی محبوس مانده، حال با این دوست مهربان میتوان تا حد زیادی اوقات فراغت تابستان پشت سر بگذاریم و دانسته های خود را افزون کنیم اما باید به خاطر داشته باشیم در مدتی که از کتاب استفاده میکنیم، از استاندارد های چگونه نشستن و چگونه مطالعه کردن غافل نشویم.

استاندارد های نشستن در زمان مطالعه:

ما در این مقاله برای شما از استاندارد های چگونه نشستن و اینکه چه میز و صندلی هایی مناسب مطالعه هستند برای شما خواهیم گفت:

مهم ترین عاملی که باید هنگام مطالعه در نظر داشته باشید، نور محیط است. نور ناکافی هنگام مطالعه فشار زیادی به چشم شما وارد می کند و باعث خستگی زودرس و در درازمدت آسیب های جدی می شود. بهترین نور برای مطالعه، نور طبیعی است، اما تابیدن آفتاب به چشم ها و یا متنی که مطالعه می کنید، توصیه نمی شود. از آنجا که ممکن است به نور طبیعی دسترسی نداشته باشید، بهتر است یک منبع نور مصنوعی استاندارد برای مطالعه تهیه کنید.

نور محیط باید ترکیبی از نورهای سفید و زرد باشد و نباید به صورت تقطه ای طراحی شده باشد. بهتر است نور در محیطی که در آن مطالعه می کنید، پخش شده باشد. هنگام مطالعه منبع نور باید بالا و یا پشت سر شما باشد. از قرار دادن منبع نور در مقابلتان خودداری کنید. بهترین گزینه برای تامین نور محیط هنگام مطالعه، چراغ های مطالعه هستند. در تهیه این چراغ ها استانداردهای ارگونومی رعایت شده است و به علاوه قابلیت تنظیم زاویه و شدت نور هم وجود دارد.

وضعیت بدن هنگام مطالعه و نوشتن تا حد زیادی شبیه زمانی است که با کامپیوتر یا لپ تاپ تایپ می کنید. ارگونومی تایپ و شیوه درست نشستن پشت کامپیوتر را هنگام مطالعه هم باید رعایت کنید. کمر خود را به صندلی تکیه بدهید و گردن را صاف نگه دارید. کتاب را روی میز نگذارید تا ناچار نباشید گردن خود را خم کنید. هنگام مطالعه گردن شما نباید بیشتر از 20 تا 25 درجه خم شود. به این منظور می توانید از نگهدارنده کتاب استفاده کنید تا کتاب با زاویه استاندارد در مقابل صورت شما قرار بگیرد.

از استاندارد های نشستن در زمان مطالعه نشستن پشت میز است. درست مانند زمانی که با کامپیوتر تایپ می کنید، کف پاها را روی زمین قرار بدهید و زانوها را در حالت 90 درجه نگه دارید. برای جبران ارتفاع زیاد صندلی می توانید از زیرپایی استفاده کنید. ترجیحاً از صندلی طبی و استاندارد استفاده کنید. گودی کمر را با یک بالش طبی پر کنید و قوز نکنید. پاها را روی هم نیندازید، چون در این حالت زانوها فشار بسیار زیادی را تحمل می کنند. ممکن است در این شرایط احساس راحتی نکنید، اما بد نیست بدانید که بدن ما به صورت غیرارادی در وضعیت راحت (و نه استاندارد) قرار می گیرد.

ورزش پشت میز محل کار را فراموش نکنید. بعد از هر یک ساعت مطالعه از جای خود بلند شوید و چند قدم راه بروید. قانون 20-20-20 را هم رعایت کنید. هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه به یک شیء در فاصله 20 متری خود نگاه کنید. به اندازه کافی آب بنوشید و مراقب سلامتی خود باشید. مطالعه کردن در حالت درازکش را اصلاً توصیه نمی کنیم. به خصوص زمانی که به روی شکم دراز کشیده اید. در این حالت فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد می شود که در درازمدت به کمردرد منجر می شود. به علاوه در این حالت نمی توانید زاویه مناسب گردن و فاصله کتاب از چشم را رعایت کنید.

استاندارد های نشستن در زمان مطالعه
میز تحریر به همراه صندلی استاندارد

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “استاندارد های نشستن در زمان مطالعه

  1. سحر گفت:

    متن خیلی جالبی بود ممنونم🌸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.